O mně

Magisterské vzdělání v oboru sociální pedagogika jsem absolvovala na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity v Ostravě. Jsem absolventka pětiletého psychoterapeutického výcviku Kno-Sa-Le, který je realizován pod záštitou Pedagogické fakulty Ostravské univerzity v Ostravě a získal certifikaci České asociace pro psychoterapii. Jsem řádnou členkou České asociace pro psychoterapii.

Kromě své vlastní praxe (IČO: 471 98 605) pracuji také na Terapeutické lince SLUCHÁTKO z části jako dobrovolník.

Pracuji pod individuální supervizi, díky které mohu zajistit kvalitu poskytované terapie.  

Způsob práce

Můj způsob práce vyplývá z mého dosavadního vzdělání – pracuji tak, že kombinuji přístupy různých terapeutických směrů ve prospěch klienta. S klientem pracuji na základě ústní dohody o cílech a způsobu společné práce. Při práci se snažím pomoci klientovi s naplňováním jeho potřeb, a proto se zajímám o to, co je pro klienta v danou chvíli důležité a čemu by se chtěl v terapii věnovat. Můj přístup se opírá o chápající a citlivé prozkoumávání toho, co klient vnímá jako tíživé, společně pak pracujeme na zavedení změn ve prospěch klientovi větší životní spokojenosti. Klient má právo nastavit si sám míru své otevřenosti, ale pro úspěšnou terapii je dobré postupné odkrývání i pro klienta citlivějších témat a vzpomínek. Během vzájemné spolupráce používám určité psychologické metody (např. dotazníky) ke zjišťování aktuálního stavu a postojů klienta a spolu s klientem jejich výsledky rozebírám. Pracuji pod supervizním vedením zkušenějších odborníků. Psychologická práce je důvěrná v hranicích určených zákonem. S osobními údaji zacházím co nejšetrněji. O průběhu a obsahu terapie neposkytuji mimo své supervizory vyjádření žádným třetím stranám, pokud o tom nerozhodne soud, nebo sdělené informace nespadají pod oznamovací povinnost pro vymezené trestné činy (viz § 367 a § 368 trestního zákoníku).

Pozitiva psychoterapie:
Psychoterapie může napomáhat zvládání psychologických problémů, respektive zdolávání náročných životních situací. Může být pomocným prostředkem osobnostních změn a většího porozumění sobě samému. Také může přispět k úpravě symptomů a vnitřnímu uvolnění.

Negativa psychoterapie:
Psychoterapie se věnuje problematickým obdobím a dotýká se citlivých míst klientova života, může tak přechodně dojít k zhoršení psychického stavu, což je vhodné s terapeutem sdílet.

Terapeutický kontrakt

Délka spolupráce bude dohodnuta ústně a je flexibilní v závislosti na potřebách klienta, případně na terapeutově posouzení, může-li nabízená forma práce klientovi dále pomáhat. Terapeutické setkání trvá obvykle 50 - 60 minut, a to běžně ve frekvenci jednou za dva nebo čtyři týdny, podle potřeby klienta. Pokud klient nepociťuje setkání jako pomoc, je dobré o tom s terapeutem pohovořit. Jestliže klient uvažuje o ukončení psychoterapie, terapeut preferuje, oznámí-li mu to s předstihem, aby mohla být spolupráce společně uzavřena na posledním sezení. Terapeut neposkytuje krizovou intervenci mimo sezení: v případě akutní krize a těžkých psychických stavů se může obrátit na terapeutickou linku SLUCHÁTKO, telefon 212 812 540, nebo navštívit nejbližší Krizové a kontaktní centrum "Pod slunečníkem" o.p.s., 16 Hradecká, Opava, 746 01, telefon 553 718 487.

První setkání – nejedná se o terapii – poskytuji zdarma. Následné terapie účtuji ve výši 700,00 Kč za jedno sezení v délce 60 minut.

Terapeut prohlašuje, že se řídí Etickým kodexem EAP.

© Copyright 2025 Daniel Hodák - Všechna práva vyhrazena